Colorbetafiniš, Prodejna Barvy a Laky, Štefánikova 139/72, Brno - Královo Pole. Telefon: 603 863 377

PORUCHY NÁTĚRŮ I.

 

Flekatění, vyblednutí

Výskyt světlých skvrn či celé plochy na vnějších stěnách budov nebo vnitřních stěnách interiérů v místech s intenzívním slunečním zářením.

Možné příčiny problému

V exteriéru je hlavním důvodem použití fasádních barev nebo omítek z organických pigmentů, které mají nižší odolnost vůči UV záření. Týká se to zejména odstínů červené, žluté či oranžové.

V interiéru je možnou příčinou nátěr barvy na nevyzrálou omítku či stejně jako v případě fasádních systémů použití barev z nestálobarevných pigmentů.

Odstranění poruchy

Důsledně zvážit volbu odstínu (zejména do exteriéru). Nebojte se nás zeptat, rádi Vám poradíme s výběrem interiérových a fasádních barev s obsahem stálobarevných (anorganických) pigmentů.

Ověřte vyzrálost podkladu (min. 30 dní, raději déle). Vnější omítku očistěte, omyjte a napenetrujte.

 

Dolepování

Přitisknete-li dvě plochy k sobě dochází ke slepování natřených ploch? Např. zavřená okenní křídla na okenní rám, dveře na zárubně apod. Někdy dojde až k odtržení nátěru od podkladu.

Možné příčiny problému

K dolepování dochází při nedostatečném proschnutí nátěru před zavřením dveří nebo oken. Také k tomu může dojít, použijete-li nevhodné nátěrové hmoty s dlouhou dobou protvrdnutí nebo nátěr, který je měkký. 

Často se setkáváme s tím, že Eternalem matem akrylátovým natřou zákazníci lavičku, na kterou když se poté posadí, cítí že se k ní lepí. Je to volbou nevhodného nátěru, protože Eternal mat akrylátový je určený k nátěrům střech, stavebních prvků, kdy právě roztažná vlastnost nabízí vynikající vlastnosti. Pro nátěr laviček je ale lepší např. Eternal Revital nebo Eternal lesk akrylátový, který tímto netrpí. Proto nejde paušalizovat nevhodnost vodouředitelných nátěrů pro tyto příklady.

Odstranění poruchy

Prvotní dolepování je možné omezit potřením styčných ploch mýdlem, posypáním klouzkem.

Poruše je možné předejít použitím vhodného tvrdého nátěru na akrylátové bázi určeného pro nátěry dřevěných oken a dveří. Pokud dojde k lokální poruše, poškozená místa přebruste jemným brusným papírem a očistěte. Opravená místa následně přetřete vhodnou nátěrovou hmotou. 

Při rozsáhlém poškození přebruste a očistěte celou plochu, místa bez nátěru penetrujte (dřevo např. Fortekryl napouštědlo, Lazurol impregnanční základ). Jako vrchní nátěr použijte nátěrovou hmotu s vyšší tvrdostí a rychlejší dobou zasychání. 

 

Plesnivění

Černé tečky či rozsáhlejší plochy na podkladu, které lze snadno setřít prstem.

Možné příčiny

K plesnivění zdí dochází kondenzací vody na chladných místech s tepelnými mosty (okna, dveře, chladné rohy místnosti) či nedostatečným větráním místností s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Odstranění poruch

Interiérové stěny zasažené plísní nastříkejte ETERNALEM odstraňovačem plísní, za vlhka (nesmíte škrábat suché, aby nedošlo k rozmnožení plísní) oškrábejte malbu až na podklad, nechejte důkladně vyschnout. Opakujte postup 2 - 3 krát.

Pro řešení tepelných mostů, kde jsou rozdílné teploty, proveďte nátěr termoizolační barvou ETERNAL IN Thermo. Následně aplikujte protiplísňový nátěr dle návodu - např. ETERNAL IN steril, Remal protiplísňový.

 

Skvrny v interiéru

Žlutohnědé či nahnědlé zabarvení povrchu stěn v interiéru, které vznikne průsakem vody z poškozených rozvodů, prostupem dehtových skvrn z kouře i dekoračních válečků. Tyto skvrny pronikají skrz další malbu do nového nátěru i po dalším přetření.

Možné příčiny

Voda obsažená v nátěrové hmotě rozpustí zbarvující látky v podkladu a ty proniknou do nového nátěru. 

Odstranění poruchy

V tomto případě neplatí méně znamená více. Pokud Vám prolezou skvrny po prvním nátěrů, neplatí, že po dalším nebo dalších nátěrech skvrny zmizí. Plýtváte penězi.

Povrch lokálně očistěte, případně odmastěte a natřete jednou vrstvou izolačního nátěru - např. ETERNAL IN stop nebo Odstraňovač skrvn na zdi. Nátěr nechejte dobře zaschnout, minimálně 6 - 12 hodin podle podmínek. Pro dokonalé překrytí je možné nátěr opakovat.

Finální dekorativní nátěr proveďte kvalitní interiérovou barvou.

 

 

Zdroj: Poruchy nátěrů a jejich odstraňování. Austis. www.barvy-eternal.cz

Facebook
Máte dotaz?
2000 znaků zbývá